Witam i zapraszam Was na pierwszą w tym miesiącu oraz w nowym roku szkolnym paczkę gie o raz aplikacji na iOS.
Gry
Spy Mouse
SPY mouse jest grą od znanego nam już studia Firemint, od którego pochodzą takie gry jak Flight Control czy słynna seria wyścigowa na iOS – Real Racing. Tym razem zaprezentowali nam, na pierwszy rzut oka, niepozorną grę o myszy-agencie. Nasze zadanie polega na pokierowaniu myszą tak, aby ukraść z mapy wszystkie sery i nie dać się złapać kotom. Sterujemy nią podobnie jak w wyżej wspomnianej i opisywanej już przeze mnie grze Flight Control, tzn. palcem rysujemy drogę, po której mysz będzie się przemieszczać.
Gra jest bardzo fajnie zrobiona, działa bardzo płynnie, wspiera Retina Display, ale Game Center już niestety nie. Mimo to, w grze znajdziemy kilka osiągnięć do odblokowania co z pewnością przedłuża rozgrywkę. Grę mogę śmiało polecić wszystkim, którzy lubią zabić czas w autobusie, kolejce, itp. Za tę cenę to grzech nie kupić.
Crush the Castle jest prostą grą dość podobną do znanego Angry Birds. Jednak w tym przypadku nie strzelamy z procy ptakami w świnie. Mamy za to do dyspozycji trebusz (nie mylić z katapultą) którym miotamy kamienie lub inne rzeczy w stronę różnych konstrukcji w celu zabicia króla, królowej oraz ich armii. Całość utrzymana jest w średniowiecznym klimacie i ładnie współgra ze sobą. W grze znajdziemy kilkadziesiąt różnych poziomów, więc przejście całej gry zajmie nam chwilę. Niestety, Crush the Castle nie jest tak wciągające jak wspomniane wcześniej Angry Birds. Ale mimo to gra się całkiem fajnie i można przy niej stracić trochę czasu stojąc w kolejce. Gra dostępna jest w dwóch wersjach: na iPhone’a/iPoda oraz na iPada.
Cena: €0,79 (niezależnie od wersji)
Aplikacje
School timetable
School timetable jest programem, który umożliwia nam zapisanie w nim swojego szkolnego planu lekcji. W odróżnieniu od niedawno recenzowanej przeze mnie iStudiez Pro, nie jest to kombajn, w którym możemy zapisać praktycznie wszystko, co jest związane ze szkołą. Jest to prosta aplikacja, która służy tylko do wyświetlania planu lekcji i ewentualnych notatek. Możemy zapisać 2 różne plany lekcji, a w opcjach aplikacji możemy ustalić, czyma ona wyświetlać sobotę, oraz czy chcemy sami ustalać, o której godzinie kończą się poszczególne lekcje. W trybie pionowym program wyświetla nam nasz plan lekcji w postaci listy i przy włączeniu automatycznie przesuwa nas do aktualnego dnia (można to wyłączyć w opcjach). Natomiast w trybie poziomym ukazuje nam się tabelka z pełnym planem lekcji. Fajnym dodatkiem jest możliwość zmiany tapety znajdującej się z tyłu, za naszym planem lekcji. Mamy do wyboru kilka standardowych, ale możemy też pobrać inne, stworzone przez użytkowników. Cena: €0,79
Parkbud
Parkbud jest jest aplikacją, która nieraz może nam się przydać, gdy parkujemy samochód w mieście. Wpisujemy do aplikacji, na ile czasu opłaciliśmy miejsce parkingowe oraz po jakim czasie ma nas powiadomić o pozostałym czasie. Oczywiście to nie wszystko. Poza tym możemy sprawdzić na mapie, gdzie zostawiliśmy samochód (oraz oczywiście naszą aktualną pozycję), a także sprawdzić, gdzie w okolicy znajdują się parkingi.
Z innych funkcji, jakie oferuje Parkbud warto wspomnieć też o możliwości dodania zdjęcia (np. naszego miejsca parkingowego). Do tego mamy także wbudowany notatnik, w którym możemy zapisać nazwę ulicy, na której zaparkowaliśmy, miejsce na parkingu wielopoziomowym, czy co tylko będziemy chcieli.
ExcelContacts pozwala nam na skopiowanie naszej pełnej listy kontaktów, wraz ze wszystkimi danymi (takimi jak zdjęcia, adresy itp.) oraz eksportowanie ich np. na nasz komputer w formie pliku .xls. Jest to bardzo przydatne, jeśli, przykładowo, chcemy mieć backup naszych kontaktów. Poza tym aplikacja umożliwia nam import wcześniej wyeksportowanej bazy danych. W ustawieniach mamy kilka opcji takich jak nazwa wyjściowego pliku, porządkowanie od nazwisk, imion, grup i imion lub grup i nazwisk, itp.
Jest to właściwie wszystko, co można napisać o ExcelContcts. Jest to prosta i przydatna aplikacja. Występuje w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej. W wersji darmowej możemy eksportować tylko 150 kontaktów. W wersji płatnej ograniczenie to znika.
Speedtest.net Mobile jest aplikacją znanego serwisu Speedtest.net, pozwalającego nam sprawdzić prędkość naszego połączenia internetowego. Zarówno w wersji mobilnej, jak i w serwisie internetowym na koniec otrzymujemy dane o downloadzie, uploadzie oraz pingu. Interface aplikacji jest całkiem przyjemny, ale może go nieco zepsuć reklama tuż nad dolną belką. W opcjach możemy zmienić serwer, jednostki prędkości, oraz sposób, w jaki aplikacja ma sortować historię. Do tego możemy także w tym miejscu sprawdzić nasze IP, czy długość oraz szerokość geograficzną, na której się znajdujemy. Możemy także sprawdzić historię testów. Ciekawostką może być pewien ukryty dodatek do aplikacji, który odkrywamy przesuwając w dół prędkościomierz z głównego ekranu aplikacji. Sprawdźcie sami, co się tam kryje.