2

High Tech Computer długo zwlekało z ukazaniem pierwszego swojego smartfonu z dwurdzeniowym procesorem. Czy warto było czekać? Odpowiedź otrzymacie czytając poniższą recenzję.

Zawartość pudełka oraz technikalia

Tajwański producent nie rozpieszcza pod tym względem swoich użytkowników, ot co – tylko standard, ale za to bardzo dobrze wykonany, z jakościowo dobrych materiałów. A co tak właściwie dostajemy wraz z telefonem? 8 GB kartę pamięci, zestaw słuchawkowy oraz ładowarkę sieciową i są to elementy identyczne jak w pozostałych modelach HTC.

Wykonanie

Obudowa

Smartfon niemal w całości wykonany jest z aluminium, do tego dochodzą elementy powlekane gumowym plastikiem, przez co telefon jest w miły w dotyku, a dzięki metalowi odpowiednio wytrzymały. Dzięki zastosowaniu ciekawego systemu otwierania telefon nie jest zbudowany z jednej bryły aluminium, a mimo to wszystkie elementy pasują do siebie idealnie i nic nie ma prawa skrzypieć, ponieważ jest możliwe zdjęcie całej obudowy i wbrew pozorom nie jest to trudne – wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się na dolnej krawędzi urządzenia.

Z przodu, tuż nad ekranem, mamy podłużny głośnik do rozmów wykończony metaliczną siateczką, obok niego po prawej stronie znajduje się kamerka do wideo rozmów, a tuż pod dolną krawędzią ekranu cztery przyciski dotykowe, dzięki którym możemy sterować telefonem. Na lewej krawędzi „sensacji” mamy przycisk umożliwiający regulację głośności oraz wyjście micro USB, które po podłączeniu odpowiedniej przejściówki może służyć również jako wyjście HDMI. Na górnej krawędzi natomiast znajduje się wyjście słuchawkowe minijack 3,5 mm oraz przycisk power. Tylna klapka przyozdobiona jest dwoma diodami LED, obiektywem aparatu oraz głośnikiem i mikrofonami. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczny design tylnej części obudowy, dzięki zastosowaniu w niej 3 odcieni szarości, które bardzo dobrze się komponują, HTC Sensation wyróżnia się z tłumu innych smartfonów. Wszystkie klawisze fizyczne wykonane są z dobrych materiałów, wygodnie rozmieszczone, mają przyjemny skok, dzięki czemu nie musimy się męczyć korzystając z nich. Mimo, że HTC Sensation jest telefonem o stosunkowo dużych gabarytach ( ekran o przekątnej 4,3 cala mówi sam za siebie), jest telefonem lekkim, który można bez problemu obsługiwać jedną ręką.

Ekran

HTC Sensation wyposażony jest w ekran o przekątnej 4,3 cala wykonany w technologii Super LCD i co do jakości wyświetlanego obrazu praktycznie nie można mieć zastrzeżeń. Obraz jest ostry, kolory są dobrze odwzorowane. Jedynie w czasie dużego nasłonecznienia obraz nie jest idealnie ostry, ale można go bez problemów odczytać, w przypadku Amoledów było to praktycznie niewykonalne. Jeszcze jeden element jest wart uwagi w przypadku wyświetlacza –  jako pierwszy model w gamie tajwańskiego producenta HTC Sensation pracuje z rozdzielczością qHD 480×960 pikseli, dzięki czemu „więcej widzimy”, chociażby w grach czy w samym HTC Sense – na ekranie listy aplikacji mamy dodatkową jedną linijkę w poziomie. Wysoka rozdzielczość ma też swoją wadę, ale nie leży ona po stronie producenta – wiele aplikacji czy gier nie obsługuje tak wysokiej rozdzielczości i programy te są uruchamiane w z czarnymi paskami po bokach, co nie obniża komfortu korzystania z telefonu, ale niepotrzebnie psuje ten dobry wizerunek. W przypadku ekranu warto zwrócić uwagę, że wyświetlacz jest położony jest w lekkim zagłębieniu, przez co kładąc go wyświetlaczem w stronę powierzchni nie ma prawa się porysować. Jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie, które chroni ekran przed zarysowaniem, a w czasie korzystania z telefonu nawet nie zauważamy tej różnicy.  W przypadku ekranu HTC zastosowało jeszcze jeden ciekawy element, mianowicie wyświetlacz, prócz hartowanego szkła pokryty, jest powierzchnią zapobiegającą brudzeniu się, co jest szczególnie ważne w przypadku „dotykowców”, dzięki czemu telefon łatwiej utrzymać w czystości i mniej na nim widać ślady palców.

Bateria

Tajwański producent do swojego najnowszego flagowego modelu dołączył mocną baterię o pojemności 1520 mAh wykonaną w technologii Li-Ion, ale niestety tej większej pojemności nie odczujemy w czasie korzystania z telefonu ze względu na to, że mamy w HTC Sensation procesor dwurdzeniowy, który jest jeszcze bardziej energożerny od tego znanego z poprzedników. Przez to że mamy mocniejszą baterię, można mówić o niemal identycznym czasie pracy jak w przypadku HTC Incredible S czy HTC Desire S. Na „sensacji” możemy intensywnie działać przez kilka godzin, gdy natomiast korzystamy z telefonu tylko do dzwonienia i wysyłania kilku SMSów dziennie wówczas telefon powinien wytrzymać jakieś 4 dni. Do noszenia ze sobą ładowarki musimy się już przyzwyczaić.

Aparat

Jak przystało na nowy high-endowy smartfon High Tech Computer wyposażył swój flagowy model w dwie kamerki – przednią do wideorozmów o rozdzielczości 0,3 Mpx, oraz tylną „standardową”. Aparat wykonuje dobrej jakości zdjęcia, choć nie są one najwyższych lotów (jedynie dobre jest odwzorowanie kolorów) i odbiegają od tych wykonanych typowym aparatem kompaktowym, ale trzeba pamiętać, że telefon nie służy do ciągłego „pstrykania” zdjęć. HTC Sensation umożliwia nagrywanie filmów w full HD (1080 p), filmy które nagrywa to urządzenie są dobrej jakości, a przede wszystkim są płynne. Co we wcześniejszych wersjach telefonów nie było tak oczywiste i nagrywane filmy w 720 p potrafiły się przycinać. W HTC Sense 3.0 aplikacja, która obsługuje aparat jest identyczna, jak w poprzedniej wersji nakładki systemowej od tajwańskiego producenta.

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=YQxlXEgxDOU&feature=mfu_in_order&list=UL600 500]

 

Oprogramowanie

Nakładka HTC Sense 3.0

Tajwański producent wraz z kolejnymi wersjami HTC Sense dopieszcza swoją nakładkę systemową na system sygnowany zielonym robocikiem, w tej najnowszej wersji przede wszystkim skupiono się na poprawieniu i rozwinięciu starszych elementów, bo z nowości mamy usługę jedynie HTC Watch. Widać, że HTC nie stoi w miejscu lecz cały czas uzupełnia swoją nakładkę. W tej recenzji opiszę wszystkie zmiany, które możemy znaleźć w najnowszej wersji.

Całkiem nowy Lockscreen

Ten element przeszedł totalną metamorfozę, po pierwsze możemy go niemal w dowolny sposób customizować, po drugie stał się on bardziej interaktywny oraz przystępniejszy dla każdego użytkownika. Po przyciśnięciu przycisku power pojawia się nam na dole ekranu pierścień, dzięki któremu możemy odblokowywać ekran  i gdy przeciągniemy go do góry wówczas pojawia się nam nasz ekran główny. Tuż nad tym pierścieniem mamy cztery koła, w których mieszczą się skróty aplikacji czy gier (możemy sami wybierać, jakie programy mają się pojawić w tych okręgach) i gdy chcemy od razu przejść do danej aplikacji wystarczy, że ikonkę przeciągniemy do pierścienia. Jest to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie i już po kilku godzinach użytkowania HTC Sensation korzystałem z tego lockscreena,  przyśpiesza to znalezienie ulubionej aplikacji i ułatwia życie. Podobnie wygląda sprawa dialera z odbieraniem i odrzucaniem wiadomości wówczas mamy dwa kółeczka zielone i czerwone – pierwsze odpowiada za odebranie rozmowy drugi za odrzucenie. Możemy także do swoich upodobań dobrać dodatkowe elementy lockscreenu, między innymi prognozę pogody czy system informacji z giełd.

 

HTC Watch to usługa dzięki, której możemy wypożyczać filmy i oglądać je na swoim smartfonie, aktualnie aplikacja w dużej części jest niedostępna w Polsce, możemy jedynie oglądać za darmo zwiastuny filmów, ale już niebawem (bo w sierpniu) pełną parą ruszy w Polsce i każdy posiadacz smartfonu z HTC Sense będzie mógł za złotówki wypożyczać filmy i je oglądać.

 

Dodatkowo dochodzi do tego kilkanaście pomniejszych zmian, które umilają korzystanie ze smartfonu i tak mamy menadżer zadań, dzięki któremu możemy „zabijać” działające aplikacje; zmienił się wygląd wiadomości –  w tej wersji HTC Sense rozmowa wyświetlana jest w chmurkach podobnie jak w nakładce Sony Ericssona. Prócz tego ciekawym dodatkiem jest aplikacja kości, dzięki której możemy porzucać sobie kośćmi nie tylko k6, ale także k3. Warte zaznaczenia jest to, że każda animacja między ekranami głównymi jest niezwykle efektowna, przygotowana pod 3D, żaden element nie jest płaski, lecz widać kilka warstw, które się między sobą poruszają. Wygląda to niezwykle efektownie.

 

 

Wszystkie zmiany, które wprowadził High Tech Computer można zaliczyć na plus i naprawdę ułatwiają życie oraz podwyższają poprzeczkę konkurencji.

Internet

Na tym polu nie mam najmniejszych zastrzeżeń, przeglądarka WebKit obsługuje zarówno flasha w najnowszej wersji jak i HTML 5. Strony ładują się niezwykle szybko, a gdy chcemy zoomować stronę dzieję się to „od ręki”, nie ma najmniejszego lagowania czy oczekiwania na całą stronę WWW. Sam interfejs jest maksymalnie ograniczony, przez co strony możemy oglądać w całej okazałości.

 

Multimedia

HTC Sensation bez problemu płynnie odtwarza filmy w HD, a także nie ma problemu z formatami .avi, choć sama aplikacja obsługująca odtwarzanie filmów nie jest zbyt rozbudowana i polecam korzystać z zewnętrznego programu, który będzie w tym celu dużo lepszy. W przypadku muzyki odtwarzacz jest bardziej rozbudowany i tutaj w zupełności dla przeciętnego Kowalskiego funkcji wystarczy – tworzenie playlist, wzmocnienie srs (opcję tę nie warto włączać w przypadku podłączenia słuchawek, do tego jest korektor słuchawek). Nowością, jest platforma HTC Watch, która umożliwia wypożyczanie filmów.

Wydajność oraz gry

HTC Sense 3.0 działa niezwykle płynnie i przy takich wodotryskach po prostu widać tę dwurdzeniowość, gry działają niezwykle szybko i nie można powiedzieć o jakiś przycinkach czy wolnym działaniu aplikacji. Jedynym problemem z programami jest wysoka rozdzielczość HTC Sensation przez co niektóre aplikacje nie działają na pełnym ekranie.

Jakość rozmów oraz łączność

Jakość rozmów jest niemal idealna, dźwięk jest czysty, a odgłosy zewnątrz są bardzo dobrze tłumione. Wart zwrócenia uwagi jest nowy dialer, który obsługuje rozmowy. Jest on przystosowany do wyglądu całego locksreena, przez co interfejs jest spójny. HTC Sensation obsługuje wszystkie najważniejsze moduły łączności bezprzewodowej – WiFi, DLNA, Bluetooth, a korzystanie z nich jest niezwykle proste, dzięki szybkiemu dostępowi wszystkie te funkcje są pod ręką, a same moduły działają dobrze. Tuż po premierze mówiono wiele o Death grippie (uścisk śmierci), czyli takim trzymaniu telefonu które obniża łączność telefonu. Po ponad 10 dniach użytkowania stwierdzam, że jest to niemal niezauważalne, nie było przypadku, w którym rozłączyło mi by rozmowę, jedynie czasem zdarza się, że zasięg spadnie o jedną kreskę, a dotyczy to jedynie modułu 3G, bo w przypadku Wi-Fi nie ma mowy o żadnej stracie zasięgu.

Podsumowanie

HTC Sensation to telefon niezwykle ciekawy, który jest solidnie wykonany, a dzięki najnowszej odsłonie nakładki HTC Sense 3.0 wybija się znacząco z tłumu. Telefon ma ciekawy design i pod względem osiągów jak i działania wyprzedza konkurencję.

NFS Shift 2 Unleashed w AppStore

Wcześniejszy wpis

Aplikacja You Tube na Androida zaktualizowana

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Testy