4

Aktualnie coraz więcej producentów chce zjeść swój własny kawałek tortu, jakim jest rynek mobilnych technologii, a w szczególności tabletów. Acer praktycznie nie produkował do tej pory typowych smartfonów, a Acer Iconia Tab A500 jest pierwszym tabletem od tajwańskiego producenta. Najnowsze dziecko Acera miał być silnym konkurentem dla konkurencyjnego Asus Eee Pad Transfomer. Czy tak faktycznie jest przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Zawartość pudełka oraz technikalia

Na tym polu Acer nie pokazał się. Standardowo w pudełku prócz samego tabletu znajdziemy kabel USB oraz ładowarkę sieciową, dziwi brak np. zestawu słuchawkowego. Możliwe, że ludzie pracujący w Acerze wyszli z założenia, że już każdy ma taki zestaw, więc po co dodawać. Kilka słów o wykonaniu dodatków ładowarka jest stosunkowo duża ( w porównaniu do znanych ze smartfonów), ale na szczęście składana, więc bezproblemowo mieści się w kieszeni plecaka czy torby.

Obudowa i wykonanie

Tablet wyposażony jest w ekran o  przekątnej 10.1 cala. Niemal cała obudowa Acer Iconia Tab A500 wykonana jest z metalu, a dokładniej z aluminium. I tutaj zaczynają się moje pierwsze zastrzeżenia, co do jakości wykonania urządzenia. Po pierwsze nie jest to jednolita bryła aluminium, lecz połączone ze sobą „blaszki”, a miedzy nimi znajdują się plastikowe elementy, przez co cały tablet skrzypi nawet przy niewielkim nacisku, a dodatkowo jakość plastiku pozostawia wiele do życzenia. Ohydnie została wykonana zaślepka do czytnika kart pamięci oraz karty sim – „wgryza” się ona w aluminium, przez co z daleka wygląda jak łatka, która zdecydowanie psuje wygląd tabletu. Acer chciał zastosować aluminium w obudowie, ale zdecydowanie zabrakło konsekwencji, teraz tablet ten wygląda jak hybryda plastiku i metalu, przez co nie jest ani solidny, ani ładny, a zdecydowanie cięższy od konkurencji (około 100 g).

Tuż przy lewym górnym rogu ekranu znajduje się kamera do wideorozmów o rozdzielczości 2 Mpx, a pod dolną krawędzią cztery „przyciski”. Dlaczego wyraz przyciski napisałem w cudzysłowie? Bo tak naprawdę są to jedynie atrapy i nie pełnią żadnej funkcji jedynie irytują, podczas korzystania z urządzenia, gdyż z przyzwyczajenia z użytkownik smartofnów podświadomie używa ich jako dotykowe klawisze nawigacyjne, a Acer funduje nam niezłego „psikusa”. Natomiast na górnej krawędzi tabletu znajdują się dwa już prawdziwe klawisze – pierwszy ten, z lewej strony służy do regulacji głośności, drugi natomiast do blokady zmiany orientacji ekranu. I tutaj niestety także mam zastrzeżenia co do ergonomii przycisków. Po pierwsze rozmieszczenie ich na górnej krawędzi dla mnie osobiście jest mało wygodne, po drugie – jakość ich wykonania oraz ich skok pozostawiają wiele do życzenia. Niewygodnie się z nich korzysta przez to, że nie są stabilnie przymocowane, delikatnie poruszają się w swoich otworach, przez co trzeba naciskać je dwa razy. Na prawej krawędzi znajdują się trzy wyjścia – standardowe USB, micro USB oraz te, dzięki któremu możemy ładować tablet. Na przeciwległej krawędzi jest przycisk włączania, wyjście słuchawkowe oraz wyjście HDMI. Na dolnej krawędzi znajduje się wyjście, dzięki któremu Iconię A500 podłączymy do stacji dokującej. Na tylnej części obudowy znajduje się obiektyw aparatu fotograficznego, tuż nad nim dioda LED doświetlająca oraz w dolnych rogach dwa głośniki.

Podsumowując, jakość wykonania oraz design: jeśli chodzi o to pierwsze to niestety niemal na całej linii kuleje, tablet pozornie wydaje się solidny, po dłuższym użytkowaniu trzeszczy, a klawisze fizyczne są rozmieszczone mało ergonomicznie. Design broni się, choć brakuje konsekwencji. Moim zdaniem szczególnie winne są tutaj plastikowe wstawki.

Ekran

Acer Iconia Tab A500 została wyposażona w ekran o przekątnej 10.1 cala, wyświetlacz został wykonany w technologii TFT LCD o rozdzielczości 1280×800 pikseli. Ekran poprawnie odwzorowuje barwy, jest ostry, ale nieznacznie odbiega jakością wyświetlanego obrazu, chociażby od Super LCD czy Amoledów. Co do widoczności wyświetlanego obrazu podczas dużego nasłonecznienia jest na pewno dużo lespsze niż chociażby w Amoledach, ale podobnie jak w Super LCD. Obraz bez problemów jesteśmy w stanie odczytać, lecz jest lekko zamglony.

Bateria

Bateria wykonana jest  w technologii Li-Ion o pojemności 3250 mAh. Tablet bez najmniejszych problemów wytrzymuje kilka  godzin intensywnego korzystania. Testowałem wersję bez modułu 3G, przez co trudno mi jest powiedzieć, ile Acer Iconia Tab A500 może działać z włączonym modułem 3G, ale myślę, że nieznacznie krócej. O samej baterii nie można powiedzieć złego słowa do normalnego korzystania z tabletu w zupełności wystarcza, choć i tak w dłuższe podróże musimy ze sobą zabierać ładowarkę – widać taki urok dzisiejszego nowego sprzętu mobilnego.

Aparat

Podobnie jak u konkurencji Acer wyposażył swoje nowe dziecko w dwa aparaty – przedni do wideorozmów o rozdzielczości 2 Mpx, drugi tylny o rozdzielczości 5 Mpx. Niestety ci, którzy oczekują od tabletów dobrych zdjęć, zawiodą się, fotki, które wykonuje Iconia Tab są słabej jakości, choć jeśli chcemy uwiecznić „na szybko” coś co się dzieje na naszych oczach, to do takiego celu w zupełności wystarczy. Tablet ten nagrywa filmy w jakości HD (720 p), nie są może, one podobnie jak zdjęcia, zachwycającej jakości, lecz są płynne i nie można mówić o „chrupnięciach” obrazu. Jeszcze kilka słów powiem o samej aplikacji, która obsługuje działanie aparatów. Wszystkie funkcje możemy bez problemu znaleźć – są „pod ręką”, a mamy w czym przebierać począwszy o zmianach efektach koloru skończywszy na trybach sceny. Wszystkie ekranowe przyciski są odpowiednio duże i przystosowane do rozdzielczości tabletu.

Oprogramowanie

W tym przypadku niemal w 100% Acer zrezygnował ze swojej autorskiej nakładki, dostajemy od ręki „czystego” Androida w wersji 3.0 (można go zaktualizować do wersji 3.1). Jedyną nowością, prócz kilku gier i aplikacji przeinstalowanych, jest podział na kilka grup takich jak Reading, Multimedia, Społecznościowe, gdzie mamy pogrupowane przez nas zainstalowane aplikacje oraz gry. Tylko szkopuł jest w tym, że dodawać je musimy sami to znaczy każda zainstalowana aplikacja musi zostać przez nas przeniesiona do odpowiedniej kategorii. Acer stworzył swoiste foldery, tylko że jeszcze jednym minusem jest to, że nie działają one w  położeniu pionowym, natomiast sam Honeycomb działa bez najmniejszych problemów.

Acer, prócz trzech gier – Hero of Sparta, Need for Speed Shift oraz Let’s Golf, preinstalował na swoim urządzeniu poniższe aplikacje:

  • MusicA – jest to typowa aplikacja służąca do rozpoznawania muzyki ( podobna do Shazam czy SoundHound, sprawuje się dobrze, choć miała problemy z kilkoma utworami
  • LumiRead – aplikacja, która z naszego tabletu robi czytnik e-booków
  • Clear.Fi –  program, dzięki któremu możemy poukładać nasze zasoby muzyczne czy filmowe
  • Acer Media Server – dla tych, którzy korzystają z DLNA – aplikacja obsługująca łączność właśnie przez DLNA
  • Photo Browser 3D – aplikacja która umożliwia wygodne przeglądanie zdjęć
  • NemoPlayer – alternatywa dla „zwykłego”, androidowego odtwarzacza
  • SocialJogger – społecznościowy program obsługujący dwa najpopularniejsze portale Facebook oraz Twitter.

Internet

Na tak wielkim ekranie korzystanie z przeglądarki i surfowanie po Internecie powinno być samą przyjemnością,  ale nie zawsze tak jest. Przeglądarka często po prostu nie nadąża. Mimo obsługi flasha, przeglądarka ma niestety spore problemy z poprawnym i płynnym wyświetlaniem stron, możliwe, że jest to jeszcze wina niedopracowanej samej aplikacji, ale takie błędy powinny być jak najszybciej usunięte. Nieraz, szczególnie przy większej, rozbudowanej stronie ( nie flaszowej) mimo otwarcia całej, chcąc przewinąć ją, niżej, trzeba zaczekać na doczytanie kolejnej części. Od dwurdzeniowego tabletu  wymagam niemal idealnej płynności oraz szybkości, tak jak w przypadku HTC Sensation czy Samsung Galaxy S II w tych smartfonach nie ma mowy o najmniejszym opóźnieniu w wyświetlaniu strony, zarówno flaszowej jak i tej „zwykłej”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Multimedia

Od strony multimediów Acer Iconia Tab A500 sprawuje się dobrze, poprawnie odtwarza podstawowe formaty filmowe – .avi oraz Divx. Prócz stockowego playera Honeycomb 3.1, Acer zafundował nam preinstlowaną aplikację  NemoPlayer, która nadaje się do odtwarzania filmów, muzyki a także przeglądania zdjęć, ale moim zdaniem prostsza jest aplikacja stockowa obsługująca muzykę. (kwestia gustu) bo oba programy spisują się dobrze. Ciekawą alternatywą dla zwykłej przeglądarki obrazków i zdjęć jest aplikacja Przeglądarka zdjęć 3D, gdzie mamy wszystkie nasze zdjęcia „powklejane” do albumów i możemy poszczególne kartki przewracać za pomocą akcelerometru oraz dotyku, bardziej można zaliczać to jako dodatek ze względu na to że gdy chcemy szybko odnaleźć poszczególne zdjęcia to trwa to po prostu długo, a nie możemy przewijać ich w zwykłym widoku.

Wydajność oraz gry

Najnowsze dziecko Acera działa na chipsecie Nvidii Tegra 2 – dwurdzeniowym procesorze o taktowaniu 1 Ghz i szczerze powiedziawszy nie widzę tej „dwurdzeniowości”. Owszem aplikacje ładują się szybko, a sam system działa płynnie, ale to tylko podstawowe funkcje, które działają dobrze. Natomiast w przypadku przeglądarki mam duże zastrzeżenia, strony ładują się szybko, lecz ich późniejsze przeglądanie jest obarczone czekaniem na doładowanie strony, co nie powinno mieć miejsca. Podobnie w przypadku przeglądania większej ilości zdjęć również trzeba czekać na to by kolejne miniaturki się załadowały, od dwurdzeniowego tabletu wymagam idealnie płynnego Androida oraz idealnie płynnych aplikacji, co do pierwszego jest bardzo dobrze, ale do drugiego mam duże wątpliwości.

Kilka słów o grach: tutaj też jest pewien problem nie wynikający bezpośrednio od producenta, bo nie ma na to wpływu, ale znaczna część aplikacji i gier nie działa na tabletach. Musimy sami szukać i testować, co tak właściwie „ruszy” na naszym tablecie. Mam nadzieję, że producenci coraz częściej właśnie  z myślą o tabletach będą przygotowywać aplikacje oraz gry z myślą o tabletach. Co do programów specjalnie pod Tegra 2 istnieje market Tegra Zone, w którym możemy dostać jedynie programy pod tę platformę, tylko że tutaj też jest haczyk pozycji jest mało  i nie są one tanie (zaczynają się powyżej 8 zł).

Jakość rozmów oraz łączność

Jeżeli chodzi o jakość rozmów czy ogólnie dialera, niestety nie dane mi był przetestować wersji Acer Iconia Tab A500 z modułem 3G, natomiast mogę powiedzieć kilka słów o pozostałych modułach łączności bezprzewodowej – Wi-Fi, DLNA, Bluetooth, wszystkie te funkcje działają bez problemów i mamy  do nich łatwy dostęp. Bez problemu możemy przesyłać pliki za pośrednictwem chociażby bluetooth.

 

Podsumowanie

Tablet Acer Iconia Tab A500 jest urządzeniem, który sprawuje się dobrze, do samego wykonania urządzenia można mieć wiele zastrzeżeń, chociażby elementy plastikowe czy nie ergonomiczne klawisze funkcyjne. Czy warto wydać 1600 zł na ten tablet? Decyzję musicie podjąć sami, ale moim zdaniem oferta konkurencji jest bardziej kusząca.

 

 

 

 

 

Fujitsu IS12T – Specyfikacja

Wcześniejszy wpis

Kolejna aktualizacja systemu do iOS 4.3.5

Następny wpis

Powinny Ci się spodobać

Więcej w Testy