Dzisiaj opisujemy nową platformę iCloud. Następną rewelacją na keynote, które odbyło się kilka dni temu jest iCloud. Nic innego jak chmura od Apple. Wiem, choć nie korzystam, że Google również posiada swoją „chmurę”. Jaka jest ta od Apple? Jak integruje się z iOS5b1?
Pierwsze uruchomienie iOS5 b1
Już podczas pierwszego uruchomienia iOS5b1 na iPhone jesteśmy wprowadzanie do konfiguracji iCloud. Każdy zwykły śmiertelnik posiadający iOS5b1 może skorzystać z darmowych 5GB pojemności iCloud. Konfiguracja jest banalnie prosta. Wystarczy podczas pierwszego uruchomienia urządzenia wpisać swoje AppleID i hasło do niego a „konto” w iCloud zostanie natychmiast utworzone i przydzielone zostanie miejsce na dysku w serwerowni Apple.
Ustawienia
Przejdźmy teraz do sekcji ustawień iCloud. Można w nich wybrać jakie dane będą trzymane na serwerach Apple. A opcji wyboru jest wiele:
- Poczta
- Kontakty
- Kalendarze
- Przypomnienia (z aplikacji Reminders)
- Zakładki z Safari
- Notatki
- Strumień zdjęć
- Znajdź iPhone
Po przejściu do opcji Dysk i archiwum iPhone pokaże nam się informacje na temat naszego konta w iCloud – ilość dostępnej pamięci oraz przestrzeń naszego wolnego miejsca na dysku, dodatkowo będzie można dokupić więcej miejsca na dysku. Jak na razie opcja ta jest wyłączona.
Należy dodać że iCloud synchronizuje informacje między urządzeniami z iOS5b1 które są dołączone do jednego konta w AppStore. Oznacza to że, np. robiąc zdjęcie na jednym urządzeniu jest ono automatycznie synchronizowane z drugim i pojawia się niemal natychmiast na nim.
Zdjęcia w iCloud będą przechowywane przez 30 dni od wykonania ich kopii na serwerze iCloud. Robiąc zdjęcia np naszym iPhonem od razu możemy go zobaczyć np na iPadzie lub na Apple TV. Przestrzeń dyskowa zajmowana przez te zdjęcia nie zmniejsza nam przestrzeni samej usługi iCloud.
Co w przyszłości?
– iCloud będzie mógł przechowywać kopie bezpieczeństwa naszych urządzeń z iOS. Zamiast wykonywać kopię na komputerze będziemy mogli ja wykonać bezpośrednio w iCloud i potem odtworzyć również bez udziału komputera. Ta funkcja wymagać będzie dostępu do Wi-Fi.
– iCloud ma być dyskiem dla dowolnych programów działających na naszych urządzeniach z systemem iOS oraz Mac OS. Programiści będą mogli wbudować obsługę iCloud do własnych aplikacji. Wiadomo, że na starcie będzie taka obsługa wbudowana w iWorka zarówno na Mac jaki i w jego mobilnej wersji. Dzięki tej funkcjonalności będziemy mieli te same dokumenty na każdym urządzeniu.
Podyskutuj o tym na OsMobile.pl