Android – Otwarty mobilny system operacyjny
Producent: Google Inc.

Ogólnie
The Android Open Source Project bo tak brzmi pełna nazwa tego mobilnego systemu operacyjnego to dzieło powstałe z inicjatywy giganta internetowego Google. Nad rozwojem androida czuwa Open Handset Alliance, konsorcjum biznesowe założone 5 listopada 2007 roku zrzesza gigantów branży telekomunikacyjnej, komputerowej, internetowej i nie tylko. W jego składzie znajdziemy między innymi Google, T-Mobile, HTC, Samsung, NVIDIA.

Android to kompletny, darmowy, otwarty system operacyjny. Zawiera w sobie pakiet niezbędnych do działania telefonu aplikacji, a także dodatkowe rozszerzające funkcjonalność urządzenia jak przeglądarka internetu, galeria, odtwarzacz muzyki itp. Telefony z zainstalowanym androidem posiadają dodatkowe aplikacje Google takie jak usługa market, gmail itd. Często producenci modyfikują system, aby dostować go swoich urządzeń, efektem takich modyfikacji są min. nakładka HTC Sense czy Samsung TouchWiz. Rozszerzają one funkcjonalność telefonu, zmieniają wygląd, posiadają dodatkowe eksluzywane aplikacje.

System
Android często błędnie nazywany dystrubucją Linuksa to system zbudowany od zera, opiera się o jądro linuksa. Dzięki temu może być instalowany na wszelakiego rodzaju urządzeniach opartych o różne architektury. Kluczowe elementy działania i mechaniki systemu wyróżniające go na tle innych systemów operacyjnych to między innymi wirtualna maszyna Dalvik dająca dostep aplikacjom praktycznie do każdego elementu telefonu, począwszy od głośnika, przez aparat kończąc na zmiane częstotliwości procesora. Kolejnym aspektem androida jest jego wielozadaniowość (multitasking), umożliwia ona uruchomienie kilku aplikacji na raz dzięki czemu np. grając na telefonie gdy dostaniemy wiadomość możemy spokojnie poprostu wyjsć na pulpit przeczytać sms po czym wrócić do gry, zobaczymy ją w takim samym stanie jak wcześniej bez potrzeby pauzowania czy ponownego wczytywania. Multitasking androida jest samodzielny czyli nie potrzebuje żadnych dodatkowych aplikacji takich jak menadżer zadań, system sam zwolni odpowiednią ilość ramu jeżeli będzie ją potrzebował.

Android jak dotąd doczekał się ponad 10 oficjalnych aktualizacji oraz osobnej linii dla urządzeń typu tablet (Seria 3.X). Pierwsza wersja została wydana 23 września 2008 roku, najnowsza 3.0 26 stycznia 2011 (Wersja dla smartfonów ukazała się 6 grudnia ubiegłego roku i jest oznaczona jako 2.3). Wiadomo już, że będzie kolejna wersja dla telefonów, jej wydanie planowane jest na II lub III kwartał tego roku.
Udostępnianie kodu źródłowego umożliwia praktycznie każdemu skompilowanie własnej wersji, dzięki temu właściciele odblokowanych urządzeń mogą się cieszyć modyfikowanym oprogramowaniem tworzonym przez użytkowników dla użytkowników. Najpopularniejszą tego typu modyfikacją jest CyanogenMod Project, w stosunku do zwykłego androida posiada dziesiątki nowych funkcjonalności oraz możliwości, min. wbudowany silnik motywów do zmiany wyglądu.

Aplikacje

Bez wątpienia jedną z największych zalet jest Market, czyli nic innego jak potężny sklep z aplikacjami obsługiwany przez Google. Po za płatnymi aplikacjami dostępne są również do pobrania darmowe gry i programy. Od niedawna aplikacje można kupować również w Polsce, odbywa się to za pomocą Google Checkout. Wymagana jest do tego karta kredytowa bądź taka, która obsługuje płatności w internecie. Android Market dostępny jest również w internecie pod adresem market.android.com Jak narazie dostępne jest ponad 100 tys. aplikacji do pobrania. Ich liczba wzrosła 5 krotnie w ciągu roku.
Imponujące liczby, zaawansowane gry i aplikacje to wszystko nie byłoby dostępne bez deweloperów. Google bardzo dobrze o nich dba, dostępna jest bardzo obszerna dokumentacja, bogate SDK oferujące emulator systemu, plugin do środowiska programistycznego. To wszystko oraz sam język programowania (Java) przyciąga ludzi do tej platformy. Internetowy gigant, aby przyciągnąć jeszcze większą liczbe deweloperów ogłosił jak dotąd 2 ogólno światowe konkursy na najlepszą aplikacje. Do wygrania były setki tysięcy dolarów.

Ciekawostki

Nazwy kodowe androida to nazwy słodkości, w dodatku są kolejno nazywane alfabetycznie. Pierwsza Apple Pie najnowsza Honeycomb.

  • Firma Touch Revolution wyprodukowała prototypową pralkę i mikrofalówkę pod kontrolą Androida, chodziło o promocję modułu NIMble NIM1000 Touch Module
  • GeeksPhone One to jak narazie jedyny telefon, który fabryczny sprzedawny był.. z dostępem do root. Nie była to żadna pomyłka, telefon był fabrycznie odblokowany.
  • Pierwszą aplikacją na androida była gra Snake
  • Urządzenie posiadające androida z nakładką zgodnie z licencją nie może mieć na obudowie loga ‘with Google’