MediaTek Helio P40 bezpośrednim konkurentem Snapdragona 660?

1
helio p40

MediaTek jakiś czas temu zapowiadał, że będzie chciał walczyć z najmocniejszymi układami od Qualcomma. Sytuacja mimo wszystko uległa zmianie i flagowe układy MediaTeka mimo wszystko ustępowały wydajności tym od Qualcomma. Tajwański producent układów stara się jednak skupić na średniej półce cenowej i tej najniższej. Tutaj dzięki nieco tańszym rozwiązaniom bardzo dobrze radzi sobie z twórcami Snapdragonów. Teraz na horyzoncie pojawiły się pierwsze informacje o Helio P40, który według przecieków ma być bezpośrednim konkurentem Snapdragona 660.

Helio P40 ma składać się zarówno jednostek Cortex A53 czyli rdzeni pomocniczych, a także kilku rdzeni Cortex A73, które mają zapewniać znacznie lepsze osiągi. Nie wiemy dokładnie ile poszczególnych rdzeni pojawi się w Helio P40, ale najpewniej będą 4 Cortex A53 oraz 4 rdzenie A73. Całość ma zostać wykonana w procesie technologicznym 12 nm. Całość na papierze wygląda całkiem nieźle, ale jest to tylko ogólny zarys całego układu. Brakuje informacji o chociażby taktowaniu poszczególnych rdzeni.

Oczywiście jak się będzie sprawować najnowszy Helio P40 przekonamy się wówczas gdy pojawi się ten układ w smartfonach i będziemy mogli go skonfrontować bezpośrednio ze Snapdragonem 660.Moim zdaniem może być to ciekawy pojedynek, chociaż na ostateczne rozstrzygnięcie będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Zainteresowanych firm jest kilka układami MediaTeka chociażby OPPO, Vivo, Xiaomi czy Gionee.

Źródło: pocketnow.com