Android Oreo oficjalnie zaprezentowany

0

Wczoraj oficjalnie poznaliśmy najnowszą wersję systemu sygnowanego zielonym robocikiem. Największą tajemnicą poszczególnych generacji Androida była jego pełna nazwa. Zanim zadebiutowały one w wersji stabilnej, gigant z Mountain View oznaczał je jako kodowe czyli Android O czy Android N, a teraz już wiemy, że oznaczony numerem 8 system to Oreo. Jakie nowości ze sobą przynosi? Kiedy pojawi się na pierwszych urządzeniach? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jako, że bezpieczeństwo ponad wszystko to gigant z Mountain View postanowił właśnie od tego aspektu prezentować Androida Oreo. Większość zmian w tym zakresie nie ujrzymy, bowiem zostały one wprowadzone „pod maską” systemu, ale dzięki nim nasze dane są lepiej szyfrowane. Dodatkowo ósma odsłona systemu sygnowanego zielonym robocikiem wprowadziła lepsze zarządzenie uprawnieniami (chociażby możliwość ustalenia jak długo ma dana aplikacja pobierać dane w tle), zmiany też wiążą się z samym sklepem Google Play jak i usługą Google Protect.

Kolejne nowości jakie wprowadza Android Oreo są zdecydowanie bardziej widoczne dla samych użytkowników. Po pierwsze rozbudowany został gest dłuższego przyciśnięcia ikony aplikacji, teraz mamy automatyczny podgląd ostatnich powiadomień, skrótów oraz widgetów. Pojawiać się będą również trzy kropki przy ikonach aplikacji, które będą świadczyć o powiadomieniu z danego programu. Przydatną zmianą szczególnie dla osób, które działają na kilku aplikacjach jest tryb picture in picture, który umożliwi zmniejszenie oglądanego właśnie materiału wideo i w tle odpalenie innej aplikacji, rozwiązanie przydatne, choć znane już u innych producentów, którzy tworzą smartfony na Androidzie.

Kolejną całkiem sporą nowością jest tzw. Instant Apps czyli usługa, która umożliwia uruchomienie aplikacji zanim ta się całkowicie pobierze. Przydatna szczególnie gdy chcemy pobrać ze sklepu Google Play jakąś obszerną grę ważącą kilka gigabajtów. Dzięki Instant Apps nie będziecie musieli długo czekać, w grę zagracie znacznie wcześniej.

Z mniej znaczących zmian w Androidzie Oreo zostały zaimplementowane nowe emoji, autouzupełnianie i podpowiedzi Google’a mają działać również wewnątrz aplikacji, sam system ma się uruchamiać  znacznie szybciej, a także połączenie bezprzewodowe przez Bluetooth znacząco zostało usprawnione (szczególnie dobra wiadomość na osób korzystających na co dzień z bezprzewodowych słuchawek).

Aktualizacja do Androida Oreo pojawiła się już na kilku urządzeniach, nie jest zaskoczeniem że na Nexusach od modelu 5X, a także urządzeniach z linii Pixel. Pozostali użytkownicy będą musieli się uzbroić w cierpliwość i czekać na decyzje poszczególnych producentów smartfonów czy w ogóle zostaną zaktualizowane konkretne urządzenia, a jeśli tak to kiedy.

Powyższe zmiany to jedynie wierzchołek góry lodowej zmian w najnowszym Android Oreo, gdy tylko będziemy  mieli okazję wszystkie te zmiany przetestować pojawi się na stronie znacznie obszerniejszy artykuł. Co sądzicie o Androidzie 8.0? Zmiany idą w dobrym kierunku?

Źródło: phonearena.com, gsmarena.com