Honor 8 vs. Samsung Galaxy A5 (2017) – porównanie

0

W naszej redakcji mieliśmy okazję testować dwóch przedstawicieli średniej-wyższej półki cenowej. Z jednej strony mamy świetnego, zeszłorocznego flagowca chińczyków, czyli Honora 8, natomiast z drugiej Samsunga Galaxy A5 (2017), który również jest ciekawym smartfonem. Obydwa urządzenia przyciągają uwagę, dlatego też postanowiłem zestawić je ze sobą. Jak wypadł tegoroczny średniak Koreańczyków w porównaniu z eksflagowcem submarki Chińczyków? Zapraszam do porównania.

Jakość wykonania, design oraz wyświetlacz

Zacznijmy od obudowy, bo wiadomo, że tutaj znajdziemy całą masę różnic. Na pierwszy rzut oka widać, że oba urządzenia wykonane zostały z podobnych materiałów. Honor 8 zbudowany jest ze szkła, które charakterystycznie mieni się w słońcu, przez co znacznie bardziej przyciąga wzrok. Jednak należy pamiętać, że obudowa Honora 8 nie spełnia żadnej normy. W tym przypadku nieco lepiej wypada Galaxy A5 (2017), który spełnia bowiem normę IP68, co oznacza, że jest on odporny na zanurzenie w wodzie na głębokość 1,5 metra przez maksymalnie pół godziny. W obu przypadkach dwie tafle szkła są oddzielone metalową ramką. Warto jeszcze dodać, że obudowy obu smartfonów lubią zbierać odciski palców, aczkolwiek na Honorze 8 są one znacznie bardziej widoczne. Jeśli chodzi o ergonomię, to trzeba zauważyć, że smartfon Koreańczyków ma bardziej opływową obudowę, która zdecydowanie lepiej i przyjemniej leży w dłoni. Widoczną różnicą jest umiejscowienie czytnika linii papilarnych – w Galaxy A5 (2017) znajduje się on z przodu, tuż pod ekranem, natomiast w Honorze 8 – z tyłu.

Rozmieszczenie przycisków i portów również nieco się różni. Przyciski do regulacji głośności w Honorze 8 zostały umieszczone na prawej krawędzi, a w Galaxy A5 (2017) – na lewej. Przycisk power w obu modelach znajduje się na prawej krawędzi, na której dodatkowo w Samsungu ulokowano głośnik multimedialny. Slot na karty nanoSIM i microSD w Galaxy A5 (2017) umieszczono na górnej krawędzi, natomiast w Honorze 8 – na lewej krawędzi. Sporym plusem dla urządzenia Chińczyków jest obecność portu podczerwieni.

Ekrany są identyczne jeśli chodzi o przekątną oraz rozdzielczość. W obu przypadkach otrzymujemy 5,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD. Ekran w Galaxy A5 (2017) wyświetla ładniejsze dla oka kolory, ale znowu Honor 8 oferuje moim zdaniem szersze kąty widzenia. Jeżeli z kolei weźmiemy pod uwagę poziom jasności maksymalnej i minimalnej, to z obu urządzeń jesteśmy w stanie komfortowo korzystać w pełnym słońcu oraz po zmroku.

Porównanie specyfikacji

Jakość zdjęć

Zacznijmy od czysto technicznej strony. Samsung Galaxy A5 (2017) został wyposażony w 16 Mpx sensor Samsung S5K3P8SX z przysłoną f/1.9, natomiast Honor 8 może pochwalić się podwójnym 12 Mpx sensorem Sony IMX286 z przysłoną f/2.2. Jak widzicie specyfikacja aparatów w obu modelach nieco się różni. Na papierze można zauważyć, że Samsung jest lepszy w jednym aspekcie. Mowa tutaj o jasności przysłony, jednak za chwilę będziecie mogli się przekonać, że Honor 8 wcale nie odstaje od urządzenia Koreańczyków. Kolejną ważną różnicą jest podwójny aparat główny. Sama aplikacja również mocno się różni. Tutaj duży plus dla Chińczyków za rozbudowany tryb manualny. Niestety, A5 (2017) nie oferuje stabilizacji obrazu, przez co już na starcie przegrywa z Honorem 8. Jeśli chodzi o samą jakość zdjęć, to już na pierwszy rzut oka widać, że te fotografie wykonane Honorem 8 cechują się większą liczbą detali i szczegółowością. Z drugiej strony fotografie wykonane A5 (2017) czasami są nieco jaśniejsze, ale to nie zawsze oznacza, że są lepsze. Smartfon Samsunga bardzo często lubi prześwietlać niebo, a ze sztucznym światłem także nie radzi sobie zbyt dobrze.

Jakość zdjęć zrobionych Samsungiem Galaxy A5 (2017) i Honorem 8 możecie oczywiście ocenić sami przeglądając poniższe zestawienie. Po lewej znajdują się zdjęcia wykonane Galaxy A5 (2017), a po prawej Honorem 8.

Oprogramowanie

Przeprowadzając porównanie Honor 8 pracował pod kontrolą Androida 7.0 Nougat z nakładką EMUI 5.0, natomiast Samsung Galaxy A5 (2017) pracował pod kontrolą Androida w wersji 6.0.1 Marshmallow z nakładką TouchWiz . Do kwestii oprogramowania producenci podeszli nieco inaczej, ale zwracając uwagę na ciekawe funkcje, dodatki oraz sam wygląd interfejsu, mogę spokojnie przyznać remis. Po lewej możecie zobaczyć wygląd nakładki Samsunga, natomiast po prawej Honora 8.

Wydajność

W kwestii szybkości i płynności działania, punkt wędruje oczywiście do zeszłorocznego flagowca Chińczyków. Honor 8 na papierze wypada znacznie lepiej od Samsunga. W codziennej eksploatacji oba urządzenia wypadają jednak bardzo podobnie. Należy wspomnieć, że Honor 8 znacznie szybciej otwiera kolejne aplikacje i całość działa płynniej. Poniżej możecie porównać wyniki poszczególnych benchmarków.

Honor 8:

Samsung Galaxy A5 (2017):

Cechy przemawiające za wyborem Honora 8:

 • dual SIM,
 • ciekawszy design,
 • port podczerwieni,
 • dioda powiadomień,
 • szybszy skaner linii papilarnych,
 • przycisk Smart Key,
 • płynniejsze działanie,
 • aparat główny robi ładniejsze zdjęcia.

Cechy przemawiające za wyborem Samsunga Galaxy A5 (2017):

 • wyświetlacz Super AMOLED,
 • wodoszczelna obudowa,
 • smuklejsza obudowa, przez co smartfon lepiej leży w dłoni,
 • czytnik linii papilarnych z przodu.

Podsumowanie

Honor 8 aktualnie kosztuje około 1699 złotych, natomiast Samsung Galaxy A5 (2017) około 100 złotych więcej. Osobiście uważam, że rozważając zakup któregoś z porównywanych modeli, warto dorzucić trochę i wybrać Honora 8. Urządzenie pod względem jakości zdjęć miażdży średniaka Koreańczyków. Ponadto za Honorem przemawia obecność świetnego czytnika linii papilarnych z przyciskiem Smart Key, Dual SIM, a także portu podczerwieni. Należy jednak zaznaczyć, że oba smartfony są skierowane do innej grupy odbiorców. Samsung Galaxy A5 (2017) również może się podobać, choćby przez sam fakt, że posiada wodoszczelną obudowę, jednak w ogólnym rozrachunku uważam, że to trochę zbyt mało. Podsumowując, w pojedynku wygrywa zdecydowanie Honor 8.  Waszym zdaniem, które urządzenie wypada lepiej? Honor 8 czy Samsung Galaxy A5 (2017).

Na sam koniec zapraszam Was również do zapoznania się z recenzją Honora 8 oraz Samsunga Galaxy A5 (2017).