5.5

Allview X3 Soul Lite – Recenzja budżetowego smartfona

3
X3 Soul Lite

AllView to rumuński producent, który próbuje konkurować z naszymi krajowymi producentami, jak i globalnymi liderami rynku mobilnego. Rumuni posiadają dość bogate portfolio swoich produktów. Zaczynając od smartfonów idąc przez tablety, akcesoria kończąc na elektronice noszonej. Mi przyszło korzystać z jednego z ich urządzeń – Allview X3 Soul Lite. Jak produkt sprawował się podczas testów? Zapraszam do recenzji.

Zawartość pudełka i specyfikacja

Allview x3 soul lite trafia do nas w ładnym pudełku z mocnego, ekologicznego kartonu. Znajdują się na nim ozdobny motyw, podstawowe informacje na temat urządzenia oraz logo producenta. Wewnątrz, oprócz samego smartfona, znajdziemy modułową ładowarkę, kabel USB, jakieś papierki. Dodatkowo producent dorzuca folie ochronną oraz, co mnie dość mocno zdziwiło, to w zestawie znalazły się dokanałowe słuchawki. Nie grają one jakoś super, ale liczy się gest producenta, że w ogóle dodał je do zestawu.

Sercem urządzenia jest czterordzeniowy procesor Mediatek MT6735 o taktowaniu 1.4 GHz wspierany przez grafikę Mali T720. Do dyspozycji mamy 3 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci ROM. Za zasilanie odpowiada akumulator Li-Po o wielkości 2400 mAh. Telefon został wyposażony w 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD, który został pokryty szkłem ochronnym 2,5D firmy Asahi Dragontrail.

X3 Soul Lite

Jakość wykonania oraz design

Urządzenie zostało wykonane z dobrej jakości komponentów. Ramka jest wykonana z aluminium, natomiast pozostałe elementy są zrobione z tworzywa sztucznego dobrej jakości. Jednak co do spasowania tych elementów mam mieszane uczucia. Wystarczy lekko ścisnąć i już słyszymy jakieś drobne trzaski. Co mnie zaskoczyło, w tym telefonie po tym jak zdjąłem tylną klapkę? Już mówię, była to wymienna bateria, co w dzisiejszych czasach jest już rzadkością. Poza tym budowa smartfonu jest standardowa. Front telefonu to czujniki, głośnik do rozmów, kamera frontowa, wyświetlacz oraz przyciski nawigacyjne. Tył to głośnik multimedialny, aparat główny z diodą doświetlającą. Lewa krawędź jest pusta, a na prawej znajdziemy przyciski zasilania oraz głośności, na górze gniazdo słuchawkowe, natomiast na spodzie gniazdo MicroUSB oraz mikrofon. Design telefonu również jest dość standardowy dla tej półki cenowej urządzeń, nie wyróżnia się zupełnie niczym. Jednym może się to podobać, drugim nie. Kwestia gustu, ja osobiście preferuje urządzenia, które mają własny charakter wyglądu ;).

Ekran

X3 soul lite został wyposażony w 5-calowy ekran IPS o rozdzielczości 720x1280px i zagęszczeniu 294 ppi. Ekran został pokryty szkłem ochronnym 2,5D firmy Asahi Dragontrail i tu muszę powiedzieć, że jest naprawdę dobrze, ponieważ na wyświetlaczu nie pojawiła się żadna konkretna rysa. Wyświetlane treści są przyzwoitej jakości. Kolory są dość żywe, a czcionki dostatecznie ostre. Oczywiście przy uważnym przyjrzeniu się można zauważyć poszarpane krawędzie. Jednak w tej półce cenowej i tak jest dobrze. Producent pozwala nam również na delikatna korektę barw oraz włączenie trybu ekonomicznego podświetlania.

Bateria

Li-Po akumulator o wielkości 2400 mAh pozwala na swobodną pracę przez cały dzień. Przy intensywnym używaniu bateria wytrzyma około pół dnia, natomiast przy oszczędnym używaniu i włączeniu oszczędzania energii możemy osiągnąć prawie dwa dni. Syntetyczny test baterii PC Markiem wskazał wynik 5,5 godziny, co jest dość standardowym wynikiem. Czas pracy na włączonym ekranie jest podobny i wynosi pomiędzy 5 a 6 godzin. Dodatkowo mamy panel zarządzania energią, gdzie możemy włączyć tryb normalnego oszczędzania energii, w którym zredukowana jest wydajność urządzenia i ograniczone jest działanie aplikacji w tle. Znalazł się również tryb ekstremalny, w którym funkcje są ograniczone do minimum, to jest do wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości SMS.

Aparat

Allview x3 soul lite został zaopatrzony w 13 Mpx aparat główny oraz 5 Mpx aparat frontowy i z jednym i drugim szału nie ma. Jakość zdjęć jest średnia  Fotografie często wychodzą nieostre, są prześwietlone, brakuje im wyrazistości. Co prawda, czasami uda się zrobić dobre zdjęcie, lecz o to dość trudno. Filmy nagrywane tym telefonem również do najlepszych nie należą. Brak jakiejkolwiek stabilizacji obrazu boli. Ogólnie, jeśli ktoś chce telefon z dobrym aparatem w tym segmencie to zdecydowanie nie polecam.

Aplikacja aparatu jest dość intuicyjna i prosta. Posiada kila kilka filtrów, dość sporo trybów: HDR, Noc, Panorama, Profesjonalny, Upływ Czasu, Auto Scena, Rozpoznawanie tekstu, Makro, Gif, Prezentacje, Super Zdjęcie, Skanuj i Memo. Mi osobiście spodobało się rozpoznawanie tekstów, które jest na przyzwoitym poziomie, również tryb Super Zdjęcie, w którym wychodzą przyzwoite zdjęcia.

Oprogramowanie

Telefon działa pod kontrolą Androida 6.0 z autorska nakładką Allview. Nakładka nie wyróżnia się niczym specjalnym. Brak tu jakichkolwiek fajerwerków. Jest prosta i przejrzysta. Możemy zmieniać pomiędzy czterema dostępnymi motywami, dostępne mamy kilka animacji przejścia pulpitu. Co mi przeszkadzało w tej nakładce? To, że z górnej belki wysuwa się tylko powiadomienia, a od dołu wysuwa się belkę ze skrótami do najpotrzebniejszych funkcji. Według mnie nie jest to ani ładne, ani przyjemne w korzystaniu. Zdecydowanie wolałbym jakby oba panele wysuwały się od góry. Oczywiście nie zabrakło Menadżera Systemu, z poziomu którego usuniemy śmieci i ,,zwiększymy’’ wydajność urządzenia. Po za tym wszystkim, telefon posiada to, co każde inne urządzenie z Androidem.

Wydajność

Zdecydowanie X3 soul lite królem wydajności nie jest. Jak na czterordzeniową jednostke Mediatek MT6735 o taktowaniu 1.4 GHz  i 3 GB ram to optymalizacja jest okropna. Telefon często się przywiesza, pojawiają się liczne przycięcia i przerysowania systemu. Aplikacje często uruchamiają się ze sporym opóźnieniem, o odpaleniu większość gier nie wspomnę. Naprawdę ten telefon stać na więcej, ale niestety optymalizacja producenta jest, jaka jest i nic z tym nie można zrobić. No chyba żeby zmienić Rom na jakiś customowy. Poniżej wyniki benchmarków.

Łączność

Telefon zdecydowanie posiada minimum tego, co powinien posiadać telefon w tym czasie, czyli: LTE, Wi-Fi, Bluetooth oraz GPS. Poza tym telefon nie gubi zasięgu i nie ma problemu z przełączaniem się między nadajnikami. Wi-Fi oraz Bluetooth utrzymują stałe połączenia, nie pojawiają się problemy z niespodziewanymi zerwaniami połączeń, a GPS dość szybko łapie Fix-a. Jakość rozmów stoi na dobrym poziomie. Rozmówca słyszał mnie wyraźnie i w drugą stronę było podobnie.

Podsumowanie

Podsumowując Allview x3 soul lite, to telefon, który nie wróżenia się niczym pośród konkurencji w tym segmencie. Śmiem twierdzić nawet, że wypada gorzej niż pozostali. Dajmy na to Xiaomi Redmi 3S, który oferuje zdecydowanie więcej za delikatnie niższą cenę. Ja tego telefonu nie polecam, ani nie odradzam. Chociaż każdemu, kto chciałby go kupić polecam się dwa razy zastanowić, ponieważ za te pieniądze możemy mieć dużo lepsze urządzenie.

Nasza ocena

Jakość wykonania i design6.5
Ekran6
Bateria6
Aparat4.5
Oprogramowanie, multimedia i wydajność5
Cena/jakość5
Podsumowując Allview x3 soul lite, to telefon, który nie wróżenia się niczym pośród konkurencji w tym segmencie. Śmiem twierdzić nawet, że wypada gorzej niż pozostali. Dajmy na to Xiaomi Redmi 3S, który oferuje zdecydowanie więcej za delikatnie niższą cenę. Ja tego telefonu nie polecam, ani nie odradzam. Chociaż każdemu, kto chciałby go kupić polecam się dwa razy zastanowić, ponieważ za te pieniądze możemy mieć dużo lepsze urządzenie.
5.5
Ocena czytelników: (3 Oceny)
5.4