Manta MID01

1

Przypadł mi w udziale test najnowszego produktu polskiej firmy Manta – tabletu MID01. Chętnie przystąpiłem do zabawy trwającej niespełna 2 tygodnie. Lubię wszelką elektronikę, dlatego też trzymałem niejedno podobne urządzenie w ręku. Byłem więc zaciekawiony jak wypadnie polski odpowiednik wart niecałe 500 zł. Posłuchajcie.

Zawartość pudełka oraz technikalia

-Procesor 600MHz ARM9 + 600MHz DSP

-Pamięć 256 MB

-Pamięć 4GB (z czego w urządzeniu wyciągniętym z pudełka mamy niecałe 200MB na aplikację, oraz 2.5 GB na dane)

-Ekran 7” TFT 16:9 800×480 oporowy (nie, to nie żart)

-WiFi, GPS, slot Micro SD, HD output video, USB 2.0, Jack 3,5mm

-Bateria 3200mAh z czasem pracy do 4h

-Wielkość 195x119x12.5

-Waga 300g

Dodatkowo producent chwali się wsparciem dla filmów HD, czytnikiem Ebooków oraz nawigacją w zestawie ale o tym później.

No cóż specyfikacja jak to specyfikacja urządzenia z niższej półki – niczym nie zachęca. Odstrasza natomiast ekran oporowy. Pewnym minusem jest także brak slotu na karty SIM także z mobilnego Internetu nici.  Ale jak to wszystko wygląda w praktyce – przekonamy się wkrótce.

Zestaw, jak przystało na najtańszy produkt na rynku, jest ….. bardzo bogaty! Dawno nie spotkałem się z takim rozpasaniem. Mamy tu wszystko czego potrzeba. Oprócz pudełka i wszystkich instrukcji, których opisywał nie będę otrzymujemy:

-Zniżkę do empiku 10%

-Dwie naklejki – białą i czarną

-Podstawkę pod nasz tablet, dzięki której możemy w wygodny sposób oglądać filmy

-Ramie do samochodu, aby zamontować sprzęt na szybie i korzystać z niego jako z nawigacji – średni pomysł jeśli wziąć pod uwagę rozmiary

-Dziwną ładowarkę. Dlaczego nie dać standardowej ładowarki micro USB? Pewnie dlatego, że tablet nie posiada takiego łącza. Musimy stosować przejściówkę.

-Dwie przejściówki USB (męska i damska)

-Ładowarkę samochodową

-Kabel do TV

-Słuchawki niskiej jakości, ale zawsze. Znaczy dla mnie są one okropnie niskiej jakości, ale ja jestem uczulony na jakość dźwięku.

No więc jak widzimy – brakuje tylko ładnego pokrowca. Poza tym zestaw jest zacny. Minus na dzień dobry – brak standardowego w dzisiejszych czasach wejścia microUSB (zamiast tego przestarzałe mini), dziwna ładowarka oraz brak mini HDMI. Z czego to ostatnie wynika z mojego czepialstwa.

4.5/5

Pierwsze wrażenie, wygląd, wykonanie

Po powrocie z pracy paczka już na mnie czekała. Przystąpiłem do ostrożnego lecz zdecydowanego dobierania się do jej zawartości. Po dłuższej chwili (jak oni to pakują?) udało się. Pierwsze co wyciągam to rozładowane urządzenie i przystępuje do oględzin. Rzucił mi się w oczy ekran, który miał naklejoną folię na wyświetlacz. „Później to zerwę” – pomyślałem. Niestety po kilku chwilach okazało się, że to nie folia, tylko ekran oporowy. Zapomniałem już (na szczęście) jak to wygląda. Jak się używa przekonam się za dłuższą chwilę.

Kolejna sprawa to wygląd. Mnie się podoba 😉 Urządzenie całe czarne nie rzucające się w oczy z firmowym znaczkiem z tyłu i z przodu. Tu wszystko ok.

Na górze obudowy 2 małe, podłużne przyciski. Każdy z nich to 2 osobne funkcjonalności. W zależności od tego którą stronę wciśniemy. Są to oczywiście On/Off , Back, Menu, Home. Mało to wygodne biorąc pod uwagę wielkość ekranu. Lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie ich z boku. Z lewej strony znajdują się wszystkie wejścia. Mamy tutaj jacka 3.5mm, wejście na karty pamięci, wejście ładowarki, mini USB oraz malutką dziurkę, dzięki której możemy resetować tablet. Pozostałe krawędzie czyste. Z frontu, prócz wyświetlacza widzimy mały mikrofon. Plecki to głośnik 1W, logo urządzenia, opisy wejść oraz trzy dziwne naklejki psujące cały efekt. Nie próbowałem ich zdzierać, gdyż to model testowy, ale mam nadzieje, że istnieje taka możliwość.

Poważnym minusem dla mnie stanowi fakt braku przycisków głośniej/ciszej.

Z wykonaniem nieco gorzej. Całość to plastik średniej jakości. Średniej nie znaczy złej. W sumie za tę cenę można było spodziewać się czegoś dużo gorszego.

3.5/5

Ekran

Pisałem już o tym, że jest oporowy? Tak? No to powtórzę – w roku 2012 otrzymujemy urządzenie, które posiada 7” ekran oporowy, którego obsługa to droga przez mękę. Dopiero po kilku godzinach zabawy udało mi się dojść do jako takiej wprawy. Reaguje z opóźnieniem, ciężko jest cokolwiek na nim wybrać, trzeba użyć sporej siły a redagowanie jakiegokolwiek tekstu – zapomnijcie o czymś dłuższym. Wpisanie głupiego adresu w przeglądarkę to już kłopot. Chyba, że ktoś nigdy nie używał dobrej pojemnościówki. Wówczas może nie będzie to problemem. W innym wypadku przygotujcie się na szok.

Druga rzecz to rozdzielczość. Najgorzej nie jest, ale mogłoby być lepiej. Widać niestety ziarno. Odwzorowanie kolorów jest złe. Kąty widzenia także pozostawiają wiele do życzenia. Poruszając urządzeniem w poziomie jest ok, jednak lekkie przechylenie urządzenia w dół bądź w górę jeszcze bardziej psuje kolory i uwydatnia ziarnistość wyświetlacza. Tylko wielkość jest odpowiednia.

Na podsumowanie powiem, że porównując SE neoV z Mantą … Szok…

1.5/5

Płynność działania

Jeżeli chodzi o płynność działania oraz ogólną stabilność na początku byłem pozytywnie zaskoczony. Później było tylko gorzej. Nawigacja odbywa się w miarę płynnie. Co prawa co jakiś czas sprzęt ma dziwną „zawiechę” i aplikacje przestają się uruchamiać. Dziwnie to wygląda, bo obsługa w dalszym ciągu jest komfortowa, ale po kliknięciu w ikonkę aplikacji pojawia się czarny ekran, symbol wczytywania lub nie dzieje się nic poza podświetleniem naciśniętego pola. Można nacisnąć przycisk „back” lub „home” i urządzenie natychmiast wraca do ekranu głównego, jednak to nie zmienia faktu, że programy się nie chcą uruchomić. Pomaga restart. Czasem też w radiu zanika dźwięk i także pomaga tylko reset. Po dłuższym użytkowaniu zawiesza się wszystko co tylko możliwe. Przed chwilą chciałem obejrzeć film na YT – niestety aplikacja wymusza zamknięcie. Wchodzę dla testu w jakieś inny program – wita mnie informacja o aktualizacji – akceptuje – aplikacja wymusza zamknięcie. Jakaś masakra.

2/5

Podłączenie do TV

W zestawie otrzymujemy kabelek umożliwiający podłączenie naszej zabawki do TV. Tak więc nie sposób nie ocenić tej opcji.

No i kabel próbowałem podłączyć do dwóch telewizorów i na żadnym z nich nie działał. To tyle.

0/5

Oprogramowanie

Stockowe aplikacje

Nie ma tego zbyt dużo (na szczęście?). Napomknę tylko o tych, których nie można znaleźć w standardowym Andku. Resztę pominę na razie 😉

– ApkInstaller – aplikacja służąca do instalacji oraz odinstalowywania aplikacji. Bardzo prosta i przydatna. Niestety nie możemy usunąć standardowych programów.

-Aptoide – taki drugi Android Market. Doświadczeni powiedzą, że zbiór repozytoriów. Nie używam prawie wcale, gdyż to co oferuje standard mi wystarcza, jednak niektórych może okazać się przydatne.

-Audio Player – inny od standardowego odtwarzacz muzyki. Zajmę się nim w osobnym wątku.

-Explorer- prosta i użyteczna przeglądarka plików

-FMT – transmiter FM – bardzo przydatne w podróży!

– GPS Test – fajna aplikacja do GPSu. Pokazuje zbiór informacji o położeniu – naszym jak i satelitów.

-MapaMap – manta chwali się tą nawigacją także omówię i przetestuje ją dokładniej później

-photo – prosta przeglądarka zdjęć bez wodotrysków

– Shelves – fajna aplikacja do eBooków z tysiącami darmowych pozycji – także z polskimi książkami. Zintegrowana z „Wolnymi lekturami”, tak więc młodsi użytkownicy będą zadowoleni. Podstawowe opcję powiększania/zmniejszania czcionki + fajna animacja kartki przy przerzucaniu stron. Przydatne jak ktoś lubi czytać książki na ekranie.

– Wolne Lektury –Można w szybki sposób wyszukiwać interesującej nas lektury.  Książki można czytać w Shelves jak i bezpośrednio w Wolnych Lekturach. Różnica jest taka, że w tych drugich nie musimy przerzucać stron, gdyż całość prezentowana jest na jednym długim ekranie, który przesuwamy ruchem w dół.

-TuneIn Radio – Bardzo dobra aplikacja do słuchania radia w Internecie. Setki stacji pogrupowanych rodzajami muzyki, radia lokalne, ulubione i wiele, wiele innych. Super! Dokładniej omówię w punkcie poświęconym muzyce.

No cóż mogę powiedzieć – jest dobrze. Kilka pozycji (TuneIn Radio przykładowo) dodaje smaczku temu urządzeniu. Wszystkie programy są oczywiście ogołocone z wszelkich animacji, aby przyśpieszyć ich działanie. Zabieg jak najbardziej słuszny. Cieszę się, że wszystko co dodaje producent jest przydatne bez zbędnych bzdetów.

4.5/5

Filmy

Odtwarzacz filmów jest bardzo prosty. Mamy w nim wszystkie pozycje z pamięci. Przy odtwarzaniu możemy dostosować jasność ekranu oraz głośność bez konieczności powrotu do ekranu głównego. To duży plus. Jeśli chodzi o jakość – obraz jest średni, dźwięk natomiast w miarę dobry (oczywiście na jakiś lepszych słuchawkach). Filmy ogląda się z przyjemnością. Formaty jakie udało mi się odtworzyć to *.mpg4 do rozdzielczości 720p.

Przy wyższej mamy jedynie dźwięk bez obrazu. Z formatem *.mkv możemy się pożegnać. Ani dźwięku ani obrazu.


3.5/5

Muzyka

Tutaj także otrzymujemy prosty, funkcjonalny odtwarzacz. Z menu głównego możemy przeglądać wszystkie utwory, segregować wykonawcami, typami muzyki, albumami. W prosty sposób możemy tworzyć playlisty. Przy odtwarzaniu możemy przeglądać informacje nt. utworu, ustawiać EQ czy też sposób odtwarzania (ciągły, powtarzający, losowy itd.). Możemy regulować głośność oraz dodawać utwór do playlisty. Widzimy także okładkę, jednak nie pobiera się ona automatycznie z Internetu. Dodatkowo nie zawsze wyświetla się prawidłowo. Czasem mimo, że wgramy obraz do pamięci nie wyświetla się wcale. Jakość muzyki natomiast jest ponadprzeciętna. Oczywiście nie na standardowych słuchawkach. Na lepszych natomiast (ja robiłem odsłuch w AKG K450) słuchanie muzyki to przyjemność!

4.5/5

Radio

Radio Internetowe to zupełnie inna bajka! Przynajmniej tak wydawało mi się na początku. Po dłuższym użytkowaniu okazało się, że bardzo często po wyborze audycji czy radia słyszymy ciszę. Należy wtedy zresetować urządzenie! Szkoda, bo zapowiadało się coś bardzo fajnego… Co do samej aplikacji mamy setki, a nawet tysiące różnych stacji radiowych.

W tym bardzo dużo polskich! Są posegregowane krajami, miastami (w wypadku polski), tematyką, stylami muzycznymi.

Mamy także zbiór podkastów, które możemy odsłuchać czy też osobnych audycji. Bardzo fajnie przemyślane.

W czasie odsłuchu możemy szybko dodać stację do ulubionych czy też podzielić się informacją na portalach społecznościowych.

Dźwięk także jest nienajgorszy. Niestety tablet nie posiada wejścia na kartę sim, także w podróży nie skorzystamy z tego dobrodziejstwa. A w domu przecież możemy puścić sobie radio z komputera czy też tunera. No ale funkcja jest jakby kto pytał.

3.5/5

Gry

Niestety nie zagramy w nic konkretnego. Już Angry Birds zacina do granic absurdu. Tutaj zakończę testy.

1/5

Internet

Standardowa, dobra przeglądarka Internetowa bez obsługi flasha. Strony działają w miarę płynnie. Obsługę utrudnia brak multi-touch jednak podwójne dotknięcie ekranu aby powiększyć sprawdza się dobrze.

3.5/5

Nawigacja

Kupując produkt manty można dojść do wniosku, że jest do urządzenie stworzone do nawigacji. Cały pakiet dodatków do samochodu + darmowa nawigacja mapaMap sprawiają, że do tego celu tablet nadaje się doskonale. Oczywiście o ile komuś nie będzie przeszkadzał 7” ekran na szybie. Cóż samych map nie będę specjalnie opisywał. Zapraszam na stronę producenta. Ja jeździłem z mantą raz i sprawdziła się bardzo dobrze. Nie gubiła zasięgu, miała wszystkie drogi dostępne oraz wszystko w ładny i jasny sposób prezentowała na ekranie. Moduł GPS może nie jest rewelacyjny (przykładowo nie złapał zasięgu w domu gdzie mój neoV robi to bez problemu), jednak na otwartej przestrzeni jest ok.

4.5/5

Podsumowanie

 

No niestety. Byłem bardzo zirytowany używając tego tabletu. Ciągłe restarty, okropny ekran oporowy, źle ulokowany przyciski. Sprzęt przydał mi się raz – w drodze do Warszawy obejrzałem na nim film. To tyle. Nie nadaje się nawet do ustawienia statusu na facebooku – komu by się chciało spędzać długie minuty na próbie trafienia w odpowiednią literkę? Do czego można jeszcze to „cudo” wykorzystać? Nawigacja – jeśli ktoś lubi mieć zasłonięte pół szyby. No i czytanie eBooków. To chyba tyle.

Na koniec smaczek – dlaczego część komunikatów wyświetlanych jest po angielsku skoro to polski produkt? To chyba mówi wszystko o jakości urządzenia.

Plusy:

– dobre oprogramowanie do nawigacji

– darmowe eBooki do pobrania

– ponadprzeciętna jakość muzyki na dobrych słuchawkach + radio Internetowe

– CENA

Minusy (z braku miejsca wymienię tylko najważniejsze):

– okropny ekran oporowy

– wydajność

– konieczność ciągłych restartów

– brak możliwości zagrania w jakąkolwiek grę

– brak standardowego wejścia microUSB

– brak slotu na karty SIM

Ocena ogólna 3/5