iCab Mobile – recenzja

0

Zarówno iPhone, iPod Touch, jak i iPad w dużej mierze służą do przeglądania internetu. Najczęściej robimy to przy pomocy standardowej przeglądarki Safari. Ale co jeśli możliwości jakie oferuje nie wystarczają nam? Musimy wtedy ściągnąć z AppStore alternatywną przeglądarkę. Problemem jest wybór tej odpowiedniej, gdyż różnych aplikacji służących do przeglądania internetu w AppStore jest całe mnóstwo. Dzisiaj zaprezentuję Wam moją ulubioną przeglądarkę, której używam już kilka dobrych miesięcy – iCab Mobile.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że sprawdzałem całkiem sporo różnych przeglądarek internetowych z AppStore (dość dużo czasu spędziłem z Mercury Web Browser Pro), ale iCab najbardziej przypadł mi do gustu. Zapewne zastanawiacie się dlaczego właśnie iCab? W następnych akapitach odpowiem wam na to pytanie.
A więc jakie funkcje znajdziemy w iCab Mobile? Przede wszystkim jest to prosta przeglądarka, której nie trzeba się zbytnio uczyć, ale mimo to ma kilka bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak strony internetowe w kartach (tak jak na komputerze), możliwość pobrania dowolnych plików z sieci (w przeciwieństwie do Safari, które umożliwia jedynie pobieranie obrazków), czy odświeżenia przez pociągnięcie w dół, gdy jesteśmy na samej górze strony. Co ważne, jest aplikacją uniwersalną oraz dostosowaną do Retiny.
W aplikacji znajdziemy całe mnóstwo różnych opcji. możemy ustalić co ma być na nowo otwartej karcie (pusta, strona domowa, lub QuickStarter – miniatury kilku wybranych przez nas stron – patrz screen poniżej), włączyć lub wyłączyć tryb porno (czy, jak kto woli, prywatny – brak zapisywania historii, ciasteczek itp.), wyświetlanie obrazków, zmienić ID przeglądarki (tzn. iCab będzie „udawał” inną przeglądarkę, np. Safari 5 dla Mac) oraz wiele, wiele więcej.
Ponadto na iPadzie pomiędzy paskiem adresu, a kartami mamy nasze zakładki, które możemy dowolnie przestawiać. Możemy je również układać w foldery, a także usuwać z wyżej wymienionego miejsca, nie usuwając ich z zakładek. Poza tym, na iPadzie po prawej stronie ekranu mamy pasek służący do przewijania strony. jest on bardzo przydatny przy długich stronach.
Więc przejdźmy teraz do funkcji, których nie spotkamy we wszystkich przeglądarkach (lub są bardziej ukryte). Po wpisaniu hasła w pole wyszukiwania możemy szukać za pomocą Google, Google Mobile, Yahoo, Binga, Wikipedii oraz Ebay USA. Więcej wyszukiwarek możemy dodać w ustawieniach. Możemy także przeszukać aktualnie otwartą stronę.
Jedną z dwóch najbardziej charakterystycznych i przydatnych funkcji iCab Mobile są Moduły, czyli swego rodzaju różne małe skrypty dostępne w jednym miejscu, które w znaczny sposób uprzyjemniają używanie aplikacji. Możemy ściągnąć więcej modułów, możemy je usuwać, wyłączać, czy zmieniać ich opcje. Moduły mogą służyć do różnych celów. Jeden z nich tłumaczy całą stronę za pomocą Google Translator, inny przesunie całą stronę w górę, jeszcze inny w dół, kolejny doda stronę do naszego konta Instapaper. Jest ich oczywiście dużo więcej.
Drugą z bardzo charakterystycznych i pomocnych funkcji iCaba jest synchronizacja z Dropboxem. Dzięki niej możemy wysłać na nasze konto Dropbox nasze zakładki z iPada, a potem zaimportować je na iPhone’a (lub w drugą stronę). Jest to niezwykle przydatne, o czym z pewnością wiedzą ci, którzy posiadają zarówno iPada jak i iPhone’a i wkurza ich brak pełnej synchronizacji pomiędzy obydwoma urządzeniami.
Podsumowując, iCab Mobile jest (jeśli nie najlepszą), to jedną z najlepszych przeglądarek dostępnych w AppStore. Najlepsza w niej jest niesamowita prostota. Można nie uczyć się jej nowych funkcji, a i tak z nich korzystać. A z jakich przeglądarek wy korzystacie?
iCab Mobile dostaje 5/5. Możecie go kupić w AppStore za €1,59.